Kako se odbraniti od opasnih insekata: Jaka alergija na ujed se manifestuje u vidu crvenih pečata po telu, oticanja usana, jezika, grla. Prirodna zaštita su eterična ulja jakog mirisa od eukaliptusa, žalfije, nane, pišu Večernje novosti.
Piše: Z. Ostojić – Joksović
Izvor: novosti.rs
Uživanje u prirodi i zelenilu, posle duge zime, uglavnom pokvare nasrtljivi insekti. Neki, poput komaraca, uleću u kuću čim uveče malo otvorimo prozor.
Koji insekti su najagresivniji, kakve posledice imaju njihovi ujedi i kako da se odbranimo, objašnjava dermatolog primarijus dr Aleksandar Adamović, iz Gradskog zavoda za kožne i venerične bolesti u Beogradu:
– Svi insekti napadaju i svi su agresivni. Na našem podneblju uvek postoji rizik od ujeda pčele, ose, stršljena, pauka i naravno komaraca. Svaki ubod izaziva lokalnu bolnu reakciju na koži, praćenu crvenilom, svrabom, toplotom, blagim do umerenim otokom, koji ponekad može da bude deset santimetara u prečniku i stoji duže od 24 časa. Nekada se javljaju i plikovi, napunjeni limfnom tečnošću, mesto ujeda svrbi, a češanjem plik može da pukne i dođe do razvoja bakterija. Češanje uzrokuje širenje infekcije, pa kasnije zahteva lečenje.
* Koje alergijske reakcije još mogu da se jave?
– Kod prenaglašenog alergijskog odgovora, osim lokalnih simptoma, mogu da se jave crveni pečati po čitavom telu i otok mekih tkiva, jezika, grla, ždrela… Posebno opasni mogu da budu otoci usana, nepca i disajnih puteva – ždrela, dušnika i grkljana. Uz ove simptome se obično javlja mučnina, povraćanje, pad krvnog pritiska, što na kraju može da dovede do gušenja ako se na vreme ne primeni adekvatna terapija. Ovakvi simptomi mogu da se jave i kod osoba koje nisu sklone alergijama, kao i kod onih koji su ranije imali alergijske reakcije na ubod insekta.
KAKO SE VADI ŽAOKA?
Osoba koja nije alergična na ujed insekata, može sebi da pomogne nakon uboda. Prvo mora da izvadi žaoku, da se ne bi širio ubrizgani otrov. Ona se uklanja nežnim struganjem noktom ili tupim predmetom. Mesto ujeda nikako ne treba da se stiska, jer će otrov otići dublje.
Posle vađenja žaoke se mesto uboda opere i stavi antiseptik, da ne dođe do infekcije. Potom se namaže krema sa hidrokortizonom i stavi sterilni zavoj. Ako postoji otok, stavlja se led ili hladna obloga, a uzima i antihistaminik koji smanjuje otok i svrab.
* Kakava terapija se tada primenjuje?
– Pošto je vreme za intervenciju veoma kratko, a ujedi mogu da se dogode bilo gde, važno je da se ljudi skloni alergiji edukuju, da sami sebi mogu da daju injekciju adrenalina. Ne treba da čekaju da do reakcije dođe, već da injekciju ubrizgavaju čim dođe do ujeda. Ako im je lekar blizu, osim adrenalina, dobijaju odgovarajuće kortikosterode i antihistaminike, da bi se alergija i otoci što pre povukli. Deci starijoj od dve godine, koja su posebno osetljiva na ujede, nekoliko dana se daju i histaminici u vidu sirupa koji smanjuju svrab i otoke.
* Kako da se zaštitimo od insekata?
– Najpouzdaniji su repelenti, koji mirisom teraju insekte, najviše komarce. Preporučuju se različita eterična ulja, sa jakim mirisima, kao što je ulje eukaliptusa, žalfije, mente… Koža može da se zaštiti i mazanjem mešavinom koja se pravi tako što se u šolji vode razmuti pet kapi ulja nara. Ishrana na bazi belog luka i namirnica bogatih cinkom i vitaminom B, takođe odbija insekte. Poželjno je i da naučite da prepoznate legla insekata u prirodi i izbegavate ih. Parfem i odeća jarkih boja privlači insekte i to je važno da se zna. Na otvorenom bi trebalo nositi odeću dugih rukava, pantalone sa nogavicama, zatvorenu obuću i čarape. U kući i bašti ne treba uzgajati biljke koje privlače insekte. Ali, najvažnije je da osobe koje znaju da su alergične na ujede, ne idu same na planinarenje, izlete u prirodi, vožnju čamcem, plivanje, jer se ne zna kada ćeim zatrebati pomoć.