Što veći procenat kakaoa, više benefita za organizam
Nema sumnje da je čokolada jedna od najomiljenijih poslastica, uzimajući u obzir više od 7,2 miliona tona koliko se konzumira svake godine širom sveta. Ono što možda ne znate, jeste količina sastojaka ovog slatkiša koji čine da joj se ponovo vraćamo.
Ne samo da oni daju čokoladi tako sjajan ukus i teksturu, već imaju i snažne efekte na ljudski mozak, pa tako mogu da nas učine srećnim i budnim. Stoga ne čudi što poreklo naziva biljke od koje se ona pravi nosi naziv teobroma, što je u grčkom naziv za hranu za bogove.
Da li je čokolada dobra za vas?
Iako je uobičajeno mišljenje da ona nije zdrava, neke čokolade zaista čine dobro vašem zdravlju. Kakao sadrži prirodne antioksidante koji se zoveu flavonoli. Jedan od flavonola doprinosi opuštanju krvnih sudova, što dovodi do boljeg protoka krvi, snižava pritisak, a može da spreči i aterosklerozu, stanje u kojem se arterije učvršćuju zbog nagomilavanja materija u njima. Takođe, pomaže i kod insulinske osetljivosti, pomažući da vaš nivo šećera u krvi bude pod kontrolom i da se smanji rizik od dijabetesa.
Međutim, nisu sve čokolada bogate flavonolima. Bela čokolada nije dobar izvor ovih antioksidanata, zato što ne sadrži čvrste delove kakao zrna, a mlečna čokolada ima veći procenat šećera i mleka. Samim tim, tamna čokolada je najzdravija opcija i što veći procenat kakaoa u njoj, to je bolje.
Zašto je čokolada tako ukusna?
Njen sjaj, hrskavost i glatka površina su glavne karakteritike koje je čine tako privlačnom. Sve to postiže se pametnom hemijom. Da bi se napravila čokolada u obliku po kojem je znamo, tečni kakao se hladi kako bi se njegovi molekuli masti spojili u kristalnu strukturu. Ako se kakao puter ohladi i stegne prebrzo, molekuli masti će se formirati tako da će čokolada delovati mekano i sa belim omotačem kakao putera preko njene površine, što neće izgledati lepo.
Da bi se ovo izbeglo, proizvođači koriste temperiranje, tehniku kontrolisanja temperature kako bi stvorili savršenu teksturu. Ovakva tehnika omogućava da temperatura topljenja čokolade bude 33,8 ⁰C, što omogućava da se čokolada istopi u našim ustima.
Izvor: Independent
Foto: Wikipedia