U Srbiji od raka dojke godišnje umre 1.600 žena, a ta brojka može biti manja ukoliko bi se redovno išlo na preventivne preglede, rečeno je na manifestaciji povodom Nacionalnog dana borbe protiv raka dojke.
Rak dojke predstavlja najčešći maligni tumor kod žena u Srbiji. Svake godine blizu 4.100 žena pogođeno je tom bolešću. A koliko je njihova svest jaka i šta je to, po njima, glavni problem u našoj zemji?
ANKETA
“Mislim da je u nama samima problem, mislim da naša svest mora da se promeni. Svest je minimalna, a još oni koji imaju svest, džabe im je kad ne mogu da dođu na red za preglede. Pogotovo mlade žene koje i nisu rizična kategorija, nemaju nikakvu dostupnost pregleda.”
Lekari ističu važnost prevencije jer je, kako navode, rak dojke izlečiv u 90 odsto slučajeva, ukoliko se otkrije na vreme.
“Rak dojke se može pretvoriti u hroničnu bolest, modernom tehnologijom, sa njom se može živeti, iz tog razloga treba podsetiti sve građane kada i na koji način treba obaviti preventivni pregled i šta je to preventivni pregled. Ministarstvo zdravlja je pre nekoliko godina pokrenulo nacionalni program, skrining raka dojke i on je posvećen svim ženama našeg područja”, rekla je Verica Jovanović, šef kancelarije za skrining raka dojke iz Instituta za javno zdravlje „Batut”.
Rizik nastanka raka dojke postoji kod svih žena, ali je i sve veći s povećanjem godina života. Lekari podsećaju da od zdravlja ne sme ništa biti preče.
“Svesnost postoji, ali možda postoji jedan mali korak kada žene treba da se odluče da se pokrenu, da odu i da zakažu pregled. Dakle, pošto držimo predavanja, ne samo u smislu obeležavanja ovakvih datuma, vidimo zainteresovanost žena, ali uvek postoje neke druge stvari koje su preče,” rekla je dr Nevenka Pavlović, epidemiolog i koordinator za program organizovanja skrininga za područje grada Beograda.
Zaključak je jasan. Procenat izlečenja zavisi od faze kada se bolest dijagnostikuje i koliko se redovno odlazi na preglede.
Izvor: B92